
m w sytuacji, kiedy trzeba pomalować czy umyć ścianę wysokiego budynku. Bez podnośnika nie wyobrażają sobie pracy elektrycy, którzy muszą przecież dokonywać napraw czy konserwacji trakcji elektrycznej. Wszelakie prace na wysokościach wiążą się z niebezpieczeństwem, więc zwyżka w takich okolicznościach jest po prostu wyjściem idealnym. Nie trzeba chyba nawet tej kwestii jakoś specjalnie nikomu tłumaczyć, bo rozumie się to samo przez się.Ale gdzie w ogóle szukać podnośnika, kiedy zachodzi taka potrzeba? Przede wszystkim trzeba rozejrzeć się w swoim najbliższym otoczeniu, bo może się okazać, że dosłownie na sąsiedniej ulicy mamy firmę, która zajmuję się wynajmem różnych sprzętów, w tym i podnośników. Gdyby jednak poszukiwania w realu okazały się bezowocne, zawsze można sięgnąć do internetu, wszak w sieci znaleźć można chyba prawie wszystko. W wybraną wyszukiwarkę wpisujemy więc stosowne hasło i już po chwili przed naszymi oczyma pojawia się co najmniej kilka jeśli nie kilkanaście ofert, z których wystarczy jedną najbardziej nam odpowiadającą i już.
Aby bezpiecznie unieść pracownika na wysokość
Obecnie w architekturze panuje zasada, im wyżej tym lepiej. Pniemy się ku niebu a nasze budynki są coraz to wyższe. Stawia to przed nami wiele wyzwań. Stare techniki budownictwa odchodzą w niepamięć a my musimy się dostosować do owych zmian. I tak oto podczas budowy musimy się rozglądać za coraz to nowymi sprzętami. Wypożyczenie czy kupno odpowiednio zaprojektowanych do tego maszyn znacznie ułatwi prace na wysokościach. Tak aby pracować bezpiecznie. Aby bezpiecznie unieść pracownika na wysokość, należy mieć w zanadrzu certyfikowany i sprawny podnośnik, profesjonalny i przystosowany do tego typu prac.
Równie przydatna może się okazać zwyżka, czyli podnośnik koszowy. Stosowany głownie do krótkich prac na wysokościach. Zwyżki montowane na samochodzie lub samodzielne ułatwią pracownikom dostanie się na niedużą wysokość w szybki i bezpieczny sposób. Może je bezproblemowo przemieścić z jednego placu budowy na drugi. Ich transport jest niezwykle łatwy. Podnośniki i zniżki oto co ułatwia wszelkie prace na wysokości.
Są one dużo bezpieczniejsze niż rusztowania
Wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność pracy na wysokościach, czyli przy różnego rodzaju budowach, instalacjach, pracach konserwatorskich na wieżowcach, a czasami nawet w sadownictwie, wykorzystuje się podnośniki. Są one dużo bezpieczniejsze niż rusztowania, czy drabiny, a przy tym mają dużo większe możliwości. Przy tego rodzaju pracach można spotkać podnośniki teleskopowe, przegubowe, przegubowo-teleskopowe, nożycowe, masztowe, a wszystkie one należą do rodziny podnośników koszowych tzw. zwyżek. Użycie danego urządzenia jest uzależnione od rodzaju konstrukcji, warunków atmosferycznych i wysokości, na której ma on pracować. Zwyżka to urządzenie dźwignicowe, mające ruchome ramię, na którego końcu umieszczony jest kosz przystosowany do transportu ludzi i sprzętu. Zazwyczaj spotyka się maszyny samojezdne ale konstrukcje te montuje się także na samochodach ciężarowych i platformach jezdnych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zwyżki są wyposażone w ograniczniki i czujniki. Prace na wysokościach z zastosowaniem podnośników muszą być wykonywane przez operatorów mających odpowiednie przeszkolenie.
Pracownik a nie pracodawca gdyż to
Prace na wysokościach to zawsze ryzyko, jakie ponosi pracownik. Pracownik, a nie pracodawca, gdyż to on ryzykuje własnym zdrowiem, a niekiedy życiem. Jako pracodawca powinieneś w pełni zabezpieczyć miejsce pracy, gdzie wykorzystujesz takie maszyny jak podnośnik, czy zwyżka. Oczywiście ty również odpowiadasz za ewentualne wypadki, jednak tylko wtedy, jeżeli nie dopilnowałeś przepisów bhp, dotyczących pracy na wysokościach, oraz nie wyszkoliłeś odpowiednio swoich pracowników. Jednak biorąc odpowiedzialność za te właśnie aspekty, chronisz nie tylko odpowiedzialność finansową, ale także swoje sumienie. Dlatego tak ważne jest, abyś zrobił wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom Twojej firmy, a nawet więcej niż powinieneś. Regularnie doglądaj obecnie prowadzonych zleceń i upominaj pracowników, którzy nie stosuja się do przepisów bhp. Ważne, aby wiedzieli oni, że nie traktujesz tego jako zwyczajną formalność ale, że jest to dla Ciebie istotna kwestia. To wpłynie także pozytywnie na Twój autorytet, którym potwierdzisz, że dbasz nie tylko o pieniądze, ale o bezpieczeństwo.